Ekonomi

Murat Kurum, tarihin en büyük kentsel dönüşüm projesi olan ‘Yarım Biz Kampanyası’nın detaylarını anlattı.

ensonhaber.com

6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli sarsıntı, çevre 11 ilde yıkıcı sonuçlara yol açtı. Depremden 14 milyon vatandaş etkilendi ve 50 bin 399 kişi hayatını kaybetti.

Bu depremin ardından gözler İstanbul’da yaşanabilecek olası depreme çevrildi.

Türkiye’de ve İstanbul’da eski ve depreme dayanıklı olmayan bina sayısı göz önünde bulundurularak, olası tahribatın boyutlarını aşmamak için hızlı bir kentsel dönüşüm projesi hayata geçirildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından TOKİ desteğiyle İstanbul’da yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarına istinaden, “Yarım Biz Kampanyası”Ramazan Bayramı’nın ilk gününde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı.

Öncelik İstanbul’a verildi

Kampanya tüm Türkiye’de uygulanacak, ancak yaklaşan tehlike göz önünde bulundurularak öncelik İstanbul’a verilecekti. Bu kampanya ile İstanbulluların konutları yerinde veya rezerv alanlarda yenilenecek, taşınma yardımı sağlanacak, sağlanan kira yardımı artırılacak ve maliyetin yarısı devlet tarafından karşılanacaktı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, projenin tanıtımı sırasında katıldığı her platformun gündemini değerlendirerek, Kentsel Dönüşümde Yarım Biz kampanyasının detaylarını anlattı.

Kurum ayrıca başvuruların 200 binin üzerine çıkacağını özellikle düşündüklerini ve bu sayıyı aşan başvuru olması durumunda kura çekileceğini yineledi.

Taşınma ve kiralama yardımı

Bakan, Kurumsal Kentsel Dönüşüm’de “Yarım Biz” kampanyası kapsamında yapılacak konutların en geç 2 yıl içinde teslim edileceğini belirterek, hak sahiplerine 10 bin 500 lira taşınma yardımı ve 5 bin 500 lira hibe verileceğini söyledi. bin 250 lira kira yardımı.

“100 yılın dönüşümü”

Projeyi “100 yılın dönüşümü” olarak tanımlayan Bakan Kurum, “Bölgenin imar şartlarına göre hareket edeceğiz. Halkımızın talepleri doğrultusunda ihtiyaçlarımız karşılanacak, çocuklarımıza yeni yeşil alanlar kazandırılacak.”dedi.

Başvuru tarihi

Kampanyaya 26 Nisan’dan itibaren e-Devlet üzerinden başvuru yapılabilecek.

Bakan Murat Kurum’un kampanyaya ilişkin verdiği bilgiler şöyle:

“Nüfusumuzun yüzde 70’inden fazlası deprem bölgelerinde yaşıyor”

Deprem bölgesinde, nüfusumuzun ve arazilerimizin %70’i deprem bölgesinde. Nüfusumuzun yüzde 70’inden fazlası deprem bölgelerinde yaşıyor. Bugüne kadar baktığınız zaman yaşadığımız depremler nedeniyle bu depremlerde 130.000 canımızı, kardeşimizi kaybettik. Acıyı bir daha yüz yüze yaşamak istemiyoruz. O kadar güçlü olduğundan emin ol. Göreve geldiğimiz andan itibaren nerede bir afet olursa her zaman vatandaşımızın yanında olduk. Elazığ’da deprem oldu 2 saat sonra oradaydık ilgili bakan arkadaşlarımız ve kurumlarımızla birlikte gittik. Vatandaşlarımızın yaralarını hızlıca sarmak için çaba sarf ettik. Son 11 ilimiz olan Kahramanmaraş merkezli depremde enkazın yanında çocuklarını, eşlerini, kocalarını bekleyen vatandaşlarımızın acısı çok ağır, inanın anlatılamaz. Bu acıyı bir daha yaşamak istemiyoruz.

“Temelini attığımız konut sayısı 106 bine ulaştı”

Depremi önleyemeyiz ama depremle çaba gösterebiliriz. Depremle mücadele edebilmek için sağlam, aslına uygun binalarda yaşamak zorundayız. Kaybettiğimiz canları Allah’ın izniyle geri getiremeyiz. Böyle bir deprem yaşadık. Ama inşallah Elazığ’da, Malatya’da olduğu gibi, Antalya ve Muğla’daki yangınlarda, Karadeniz’deki sellerde olduğu gibi onlar için de en kısa sürede gereğini yapacağız. 15. günde temellerini attık. Temelini 40. gününde attık ve bugün attığımız konut sayısı 106 bine ulaştı.

“Mayıs sonunda 319 bin konutumuza başlayacağız”

Bu acının bir daha yaşanmasını istemiyoruz. O yüzden İstanbul’umuz bu anlamda bizim için çok değerli. Birinci önceliğimiz deprem bölgesi. İnşallah mayıs ayı sonuna kadar 319 bin konutu başlatacağız. Akabinde hem şantiyede hem de rezerv alanlarda 650 bin konutun inşaatına başlayacağız. Şu anda tabii hak sahipliği süreçleri de hasar tespit çalışmaları çerçevesinde yürütülüyor ve 750-800 bin ihtiyaç sahibi olacak gibi görünüyor. Netleştiği için 650 bin konuta ihtiyaç varmış gibi hareket ediyoruz.

“İlk köy evlerimizin anahtarlarını verdik”

Bakan, Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde dün teslim edilen köy evleri hakkında da bilgi verdi. “6 Şubat’ta deprem oldu, 15 gün sonra sözleşmeleri imzaladık. 2 ayda tamamladık. Buraya 145 bin köy evi yapılacak.”söz konusu.

“Şu ana kadar 3,3 milyon konutun dönüşümünü tamamladık”

İkinci önceliğimiz dediğimiz gibi ‘ocaklara ateş düşmesin, analarımız, babalarımız ağlamasın, çocuklarımız anasız, babasız kalmasın’. Binalarımızı sağlam ve depreme dayanıklı hale getirmeliyiz. 2012 yılında Cumhurbaşkanımız İstanbul Gaziosmanpaşa’da bir seferberlik duygusuyla kentsel dönüşümü başlattı. Orada çok riskli binalar vardı. O riskli konutları yıkıp topyekun bir kentsel dönüşüm seferberliğinin adımlarını oradan attık. Geldiğimiz süreçte şu ana kadar 3,3 milyon konutun dönüşümünü tamamladık. Sadece İstanbul’da 700 bin konutun dönüşümü tamamlandı. Bölgede şu anda 98 bin konutun inşaatı devam ediyor.

“İstanbul’da 1,5 milyon riskli konut var”

“Anadolu yakasında 500 bin, Avrupa yakasında 500 bin rezerv konut üreteceğiz”

Bu çerçevede Anadolu yakasında 500 bin, Avrupa yakasında 500 bin rezerv konut yapacağız. Rezerv konutlar derken, İstanbul’a ek nüfus getirmeden boş alanlarımızda yerleşim olmayan belli uydu şehirler kuracağız. Nedir bu uydu şehirler? Örneğin Ataşehir’de bir uydu şehrimiz var. Karşıya geçtiğinizde Halkalı, Başakşehir, Bahçeşehir, Ankara’ya gittiğinizde Eryaman ve Elvankent’te uydu şehirler var. 8-10 bin konutluk, alt yapısı, sosyal donatıları ile vatandaşımızın her türlü ihtiyacını karşılayabilecek kompakt bir şehir. Anadolu ve Avrupa yakalarında bariz lodoslarda bu uydu şehirleri inşa edeceğiz. Bu rezerv alanlara 1 milyon konut yapacağız. Kalan konutları da vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda dönüştüreceğiz. Hem rezervde konut üreteceğiz hem de yerinde dönüşüm yapacağız.

“Kentsel Dönüşümde Yarımız” kampanyası

Kampanyamızın adı “Yarım Biz”. 26 Nisan’dan 29 Mayıs’a kadar tüm kat malikleri e-Devlet üzerinden başvuru yapabilecek. Bu uygulama çerçevesinde bakanlığımıza bağlı gruplar ön incelemeye gidecek, tutanak tutacak. Bugün bin konutun yerine dönüşüme başlıyoruz. Rezervdeki 100 bin konutluk rezervden 2041 konutun temelini attık. Bugün 4.000 konutu teslim ettik. 10.5 milyar lira değerinde 6500 konutluk kentsel dönüşüm bugün yapılıp teslim edildi.

“Dönüştürülecek konutlarımız 200 bini geçerse kura çekeceğiz”

Vatandaşlarımıza diyeceğiz evet binanızı belirledik. Binanın üçte ikisi dönüştürülmek istiyor, rezerv alan veya yerden hangisini istiyorsanız bize başvurabilirsiniz. Öncelikle mekana odaklanacağız, bir ön görüşme, ön protokoller yapacağız. Dönüştürülecek evlerimiz 200 bini geçerse kura çekeceğiz.

10 yıla kadar sabit kredi

Vatandaşımız o görüşmede yerinde isterse yerinde giderini düşeriz, kalan varsa yarısını devletimiz karşılar. Vatandaşlarımız borçlarını 0,79 vade farkı ile 10 yıla kadar sabit kredi kullanarak ödeyebilecek.

“Maliyetin yarısını devletimiz karşılayacak”

2+1 konutlarımızın maliyetinin 1.5 milyon olduğunu görüyoruz. Maliyetin yarısını yani 750 bin lirasını devletimiz karşılayacak, vatandaşlarımız burada 75 bin lirayı nakit ödeyecek, kalan bedeli 5625 liradan 10 yılda ilk taksitte ödeyebilecek. 3+1 konutlarımızın maliyeti 1 milyon 800 bin lira. Bunun yarısını yani 900 bin lirasını devletimiz karşılıyor. Vatandaşlarımız 10 yıl sonra tekrar 900 bin lira ödediğinde 6 bin 750 lira başlangıç ​​taksiti ile bu dönüşüme katılabilecek.

“En geç 2 yıl içinde evinizi size teslim edeceğiz”

Vatandaşlarımız buraya girdi, kura çektik, anlaştık. Bir anlaşma yapacağız. En geç 2 yıl içinde evinizi size teslim edeceğiz diyeceğiz. 1 yılda bitenler 16 ayda bitenlerdir. 2 yıl içinde vatandaşlarımıza 10 bin 500 liralık taşınma yardımı yapacağız. Aylık 5 bin 250 lira taksitlerle kira yardımı yapacağız.

“Gönüllü ve yerinde dönüşüm bu noktada önemli”

Şimdi 6 ayda bir bakıyoruz zam söz konusu ise biz vatandaşlarımıza desteğimizi arttırarak sürdürüyoruz. istekli olmalıyız. İnsanları evlerinden zorla çıkaramayız. Bu nedenle istekli ve yerinde dönüşüm bu noktada değerlidir. Yıkımla ilgili olarak orada oturan rastgele bir kardeşimiz binanın risk durumunun analizini talep edebilir. Bina ilgili bakanlığımızın yetkilendirdiği kurumlar tarafından denetlenir ve bina riskli ise en geç 1 ay içinde o bina yıkılır. Bu binanın risk analizi ve raporunun yapılması şartıyla.

“Ön soruşturma yapacağız”

Bir ön araştırma yapacağız. 2/3 çoğunluk var ciddi çoğunluk var. Bu çoğunluktan daha az, profesörlerimiz ve bilim adamlarımızla çalışıyoruz. Bu kampanya kapsamında başvuru yapan vatandaşımızın binasını inceleyeceğiz, bir ön çalışma yapacağız. En geç 6 ay içinde bu şartlar altında dönüşmek istiyorsanız 2/3 çoğunlukla bize gelin diyeceğiz. Açıklanan bu kampanyayı TOKİ Başkanlığımızla birlikte yürüteceğiz. Gerekirse münferit daireler yapacağız.

“Aslında yüzde 50’den fazla destek”

200 bin yerde yapılacak her daire için daire başı 750 bin lira diyoruz ama kalan miktarın TÜFE’ye endeksli veya memur maaşı artış katsayısına endeksli ödeme şekli aslında yüzde 50’den fazla takviye.

“İstanbul’umuzu geleceğe taşıyacak bir proje olacak”

İstanbul’umuzda halkımızın talepleri doğrultusunda ihtiyaçları giderilecek, yeni yeşil alanlar çocuklarımıza kazandırılacaktır. Bu 100 yılın dönüşümü diyeceğimiz, kültürüyle, sanatıyla, kadim değerleri ve mirasıyla İstanbul’umuzu geleceğe taşıyacağımız bir proje olacak inşallah.

“Sosyal konutlar yapılmaya devam edecek”

İlk kez ev sahibi olacak vatandaşlarımız için şimdiden sosyal konutlar yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Şu anda 1 milyon 200 binde bulunuyoruz. Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Toplu Konut Projesi’ne son olarak 5 milyon başvuru geldi. Başvurular çerçevesinde talepler doğrultusunda yeni sosyal konutlarımızı yapmaya devam edeceğiz.

“İşinize odaklanırsanız, her sorunu çözebilirsiniz”

Endişelenirsen, her sorun çözülür. Madem bir derdin var, onu çözmek için çaba göster. Devletimiz güçlü. Yatırımcı güven ister. Fabrika açacaksa ülkede istikrar istiyor. 21 yıldır Sayın Cumhurbaşkanımız her alanda devrim niteliğinde projelerle kısa sürede istikrar göstermiştir. Bu nedenle, istikrar varsa, mülkünüz de para kazanacaktır. Biz güçlü bir devletiz. 2 buçuk ayda 106 bin konutun inşaatına başladık. Elazığ, Malatya ve İzmir’de depremler oldu. Salgın süreciydi, tüm dünya enflasyon sorunuyla uğraşıyordu. Evlerimizi bitirip teslim ettik. Bu anlayış nedeniyle motive olursanız ve işinize odaklanırsanız her sorunu çözersiniz.

“200 binin üzerinde başvuru olacağını düşünüyorum”

Projemiz 200 bin konutun yerinde dönüşüm projesi, 100 bin konut rezerv, 300 bin konut olarak başlıyoruz. Hedefimiz önümüzdeki 5 yılda bu iradeyi gerçekleştirmek. 200 bin adet yerinde dönüşüm talebi toplayacağız. Vatandaşlarımızdan başvuruları alacağız. 200 binden fazla başvuru varsa çekiliş sistemi. 200 binden fazla başvuru olacağını düşünüyorum, olması gerektiğini düşünüyorum. Bu gerçekten tarihi bir kampanyadır. Bu vizyonu ortaya koyan Cumhurbaşkanımızdır. Sizin de anlattığınız gibi 94 yılında kısıtlı imkanlarla tarihe baktığınızda hala efsane belediye başkanıdır. Aynı anlayışla çalışacağız.

“Ülkemizin 81 iline bu projeyi yayacağız”

İstanbul’un güvenliği ve deprem riskinin ortadan kaldırılması ülkemiz için değerlidir. Burada İstanbul’dan başlayıp daha sonra ülkemizin 81 iline bu projeyi yayacağız.

“Benzer bir sosyal konutu burada etap etap yapacağız”

Artık asla tutamayacağımız sözler vermiyoruz. Biz her zaman tutacağımız tarafta durduk. Üretmeyi ve çalışmayı hiç bırakmadık. Bu anlamda bu bizim ilk etabımız. Daha sonra adım adım benzer bir sosyal konutu burada yapacağız. Mesela 250 bin sosyal konut açıkladık. Bir yandan sosyal konutlar yapacağız, bir yandan da rezerv alanında dönüşümle birlikte ama yerinde dönüşüm evleri yapacağız. Böylece bina stokumuzu yenileyeceğiz ve yeşil alanlarımızı artıracağız.

Her biri kendi alanında en iyi olan 150’den fazla bilim insanımız. Zemin, statik, yeni teknolojiler, çevresel etkiler, mikro bölgeler, zemin güzelleştirme ile ilgili her şey kendi alanlarında en uygun öğretmenlerimizdir. Onların görüş ve fikirleri doğrultusunda, ülkemizde yaşanabilecek olası risklere karşı erken önlem alabilmek, afet öncesi, sırası ve sonrasında uyum içinde, daha hızlı ve daha sağlıklı çalışabilmek için ilgili tüm kuruluşlarımızla birlikte çalışmaktayız. verimli bir şekilde yürütmek ve ülkemizi bu risklerden korumaktır. Oradaki bilgiler çok değerli. Yeni binalarda deprem yönetmeliğinden, yeni teknolojileri uygulayacağımız tüm çalışmalarda kurumlarımız eğitmenlerimiz ile birlikte çalışmaktadır. Bir sonraki süreci hesaplamanız gerekiyor. Bu anlayışla yapıyoruz, yapacağız.

kiralık konutlar

Arzı talep doğrultusunda artırırsanız dengelersiniz. TOKİ burada çok değerli. Hem deprem riskini ortadan kaldırmak hem de vatandaşlarımızın konut alması için sosyal konut üretiyoruz. Bir yandan aslında piyasayı dengeliyoruz. Neden 250 bin aldık? Hatta pazardaki talebi 250 binde karşılamak üzere. İlk evini alacaklara kredi imkanı sağladık çünkü bunların hepsi arzı artırmaya yönelik çalışmalar. Orada bir düzenleme daha yaptık. 2023’ün 7. ayına kadar geçerli, inşallah 7. aydan sonra uzatacağız. Piyasa şartlarının üzerinde ortalama bir söz konusu ise vatandaşımıza sahip çıkacağız.

Ödeme ve şartlar

2+1 100 metrekare daire

Devletten 750 bin TL

Kalan bedel üzerinden yüzde 10 peşinat, 5 bin 625 TL’den başlayan taksitlerle 10 yıl vade

120 metrekare 3+1 daire devletten 900 bin TL

Kalan tutara yüzde 10 peşinat, 6 bin 750 TL’den başlayan taksitlerle 10 yıl vade

Dönüşüm isteyen mülk sahiplerinin izleyeceği yolun adımları:

Buna göre binalarını ve müstakil konutlarını dönüştürmek isteyenler şu adımları atacak:

Başvuru

Adım 1 – Mülk sahibi 26 Nisan – 29 Mayıs tarihleri ​​arasında e-devlet üzerinden başvuru yapacak.

Ön inceleme-Rapor

Adım 2 – Uygulama yapılacak yapının Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı uzmanları tarafından ön incelemesi yapılacak ve keşif raporu düzenlenecektir.

Protokol-Proje

3. Adım – İhalesi gönüllülük esasına dayanan bina için protokol hazırlanacak ve proje aşamasına geçilecektir.

İzin vermek

Adım 4 – Lisanslama süreci başlayacaktır.

Taşınma-İnşaat-Teslimat

5. Adım – TOKİ’nin binanın tahliyesi ile başlatacağı süreçte inşaat en geç 2 yıl içinde tamamlanacak, bu kapsamda 10 bin 500 lira taşınma ve aylık 5 bin 250 lira kira yardımı yapılacak. işlem.

guneysinirhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vip elit istanbul escort bayan numaraları
-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort